O stowarzyszeniu
Misja i wizja
MISJA
Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego przyczynia się do budowania kapitału społecznego i realizuje projekty obywatelskie dla dobra lokalnego.
WIZJA
Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego jest inicjatorem pozytywnych i nowatorskich działań.
Historia
Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego powstało pod koniec 2000 roku, natomiast wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym otrzymało 5 listopada 2001 roku.
Od września 2005 roku jesteśmy organizacja posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego – opp.
Członkami – założycielami Stowarzyszenia są przedsiębiorcy oraz przedstawiciele różnych instytucji, w szczególności administracyjnych i edukacyjnych lokalnego środowiska.
Jesteśmy organizacją non profit – nie działamy dla osiągnięcia zysku.
Cele i formy działania
- inspirowanie i promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności,
- działania zmniejszające bezrobocie,
- promowanie miasta i gminy,
- działanie na rzecz rozwoju edukacji, nauki, wychowania i aktywności obywatelskiej,
- kultywowanie kultury, tradycji i zwyczajów polskich,
- propagowanie kultury europejskiej,
Cele osiągane są m.in. dzięki pozyskiwaniu funduszy z wielu różnych źródeł pozabudżetowych, dzięki współpracy z administracją rządową i samorządową, z uczelniami, szkołami i placówkami naukowymi, współpracy z organizacjami i instytucjami z Europy oraz gromadzeniu środków z 1.5%.
Osiąganiu celów sprzyjają również: organizowane przez nas szkolenia, seminaria, odczyty, konsultacje czy sympozja związane z działalnością statutową, prowadzenie szeroko rozumianego doradztwa i poradnictwa, w tym dla przedsiębiorców, nauczycieli, uczniów, absolwentów.
Źródła finansowania
- składki członkowskie,
- darowizny (pieniężne i dary rzeczowe),
- dotacje ze środków publicznych i prywatnych,
- sponsoring,
- odpisy 1.5% podatku dochodowego od osób fizycznych (jako opp),
- inne, np. kredyty, pożyczki
SRSK posiada status Organizacji Szkoleniowej. Jest też aktywnym członkiem – założycielem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny” obejmującego i funkcjonującego na terenie powiatu bydgoskiego.
SRSK od 2006 r. jest fundatorem Stypendium Rozwojowego dla szczególnie uzdolnionej młodzieży pochodzącej z rodzin o niskim statusie materialnym.
Dzielimy się swoim doświadczeniem:
- ze studentami różnych kierunków, w tym z europeistyki, politologii, ekonomii, którzy odbywają u nas praktyki studenckie,
- z przedstawicielami organizacji oraz samorządowcami z kraju i Ukrainy,
- z wolontariuszami, którzy chcą zdobyć doświadczenie, w tym w zakresie aplikowania o środki ze źródeł pozabudżetowych.
Organizujemy kontakty i wizyty Polonii, szczególnie ze Wschodu.
Powołanie do życia Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego – organizacji nie działającej dla osiągnięcia zysku wynikało nie tylko ze świadomości, że jedynie współdziałanie i ścisła, partnerska współpraca na szczeblu lokalnym mogą przyczynić się do stopniowej poprawy warunków życia społeczności gminy Solec Kujawski i jej okolic. Jego powstanie było również odpowiedzią na wyzwania i szanse związane ze zbliżającym się członkostwem Polski w Unii Europejskiej oraz na korzystanie z funduszy przedakcesyjnych.
Powołanie do życia Stowarzyszenia przez członków – założycieli reprezentujących biznes, samorząd oraz różne instytucje było w 2000 r. wydarzeniem nie popularnym i często korzystano z naszych doświadczeń w tym zakresie, doświadczeń odzwierciedlających wielostronne korzyści dla każdego z partnerów. Stworzyliśmy nie tylko organizację, ale również platformę do bieżącej wymiany doświadczeń odbieranych z różnych perspektyw, przestrzeń do dyskusji nad rozwojem naszej małej Ojczyzny.
Nasz głos jest słyszalny i ma wpływ na aktywne kreowanie rzeczywistości.
Statut
Pobierz plik, aby zapoznać się ze statutem Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego
Władze SRSK
Zarząd Stowarzyszenia
- Elżbieta Wysocka – Prezes
- Czesław Frischke – Wiceprezes
- Justyna Żebrowska-Dudek – Skarbnik
- Teresa Substyk – Członek
Komisja Rewizyjna
- Anna Cicha – Przewodnicząca
- Alicja Żaguń – Zastępca
- Andrzej Bambrowicz – Członek
Sprawozdawczość
Finansowa:
Pobierz plik aby zapoznać się z rachunkiem wyników
Merytoryczna:
Pobierz plik aby zapoznać się z rocznym sprawozdaniem merytorycznym z działalności opp
Certyfikaty, Nagrody, Wyróżnienia
2013
Nagroda Maszałka Woj.Kuj.-Pom. za najlepsze inicjatywy społeczne; za realizację ścieżki edukacyjno-przyrodn. "Ku źródliskom" w lasach Puszczy Bydgoskiej oraz nowatorskie i inspirujące działania dla podmiotów trzeciego sektora.
2012
List gratulacyjny od Starosty Bydgoskiego za działalność "pro publico bono", wyróżniającą się wysoką kulturą organizacyjną i sprawnym zarządzaniem.
2012
Certyfikat Organizacja Sprawdzona nadany przez Kujawsko-Pomorską Federację Pozarządowych za wysokie standardy funkcjonowania w zakresie zarządzania organizacją.
2006
Wyróżnienie Kapituły Konkursu Pro Publico Bono na Najlepsze Dzieło Obywatelskie, reprezentowanej przez prof. dr hab. A. Zolla i prof. dr hab. J. Buzka za projekt pt. „Dziś staż – jutro praca”
2005
Wyróżnienie w Konkursie „ Przykład dobrej praktyki” otrzymane z rąk Prezesa Rady Ministrów prof. Marka Belki za projekt „Tańcowała igła z nitką”.
Projekt "PITax.pl dla OPP" we współpracy z IWOP udostępnia program PIT 2025 w PITax.pl.
Projekt "PITax.pl dla OPP" we współpracy z IWOP udostępnia program PIT 2025 w PITax.pl.
Posiadamy Certyfikat jakości „Organizacja sprawdzona” nadany przez K-P FOP w 2012 r.
Projekt p.n. „Polskie doświadczenia dla opracowania „Strategicznego planu rozwoju czortkvskiej miejskiej rady w obwodzie tarnopolskim na lata 2019 – 2026”
Projekt p.n. „Polskie doświadczenia dla opracowania „Strategicznego planu rozwoju bashtańskiejj miejskiej rady w obwodzie mikołajowskim na lata 2017 – 2025”
Projekty współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – przemiany w regionie.