Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego
Solec Kujawski Development Association
pobrane (2)

DZIEDZICTWO EUROPEJSKIE

2023 październik – listopad

Projekt „Młodzi Twórcy Dziedzictwa Europejskiego” – jest rodzajem międzynarodowego konkursu dla dzieci i młodzieży, którego celem jest poznanie, odkrycie i twórcze wyrażenie dziedzictwa lokalnego i europejskiego.

W listopadzie 2023 r. w ramach cyklicznych spotkań dzieci i młodzież z Solca Kujawskiego uczestniczyła w działaniach edukacyjnych i kreatywnych dotyczących dziedzictwa europejskiego. Projekt został zrealizowany jako aplikacja konkursowa do programu Rady Europy i Komisji Europejskiej „Young European Heritage Makers”, w którym dzieci i młodzież są zachęcani do odkrywania, interpretowania i poszukiwania dziedzictwa lokalnego w kontekście wspólnego wymiaru europejskiego.

Grupę partnerską tworzyły:

  • Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego – lider projektu
  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Solcu Kujawskim
  • Qmam- Centrum Wsparcia w Nauce.

Grupa docelowa ( łącznie 25 osób) zrealizowała następujące ścieżki tematyczne :

Grupa młodsza – rynek w przestrzeni miejskiej jako wspólny element dziedzictwa europejskiego. Dzieci i młodzież mogły zapoznać się z koncepcją rynku, przykładami słynnych rynków w Województwie Kujawsko-Pomorskim (np. unikatowy trójkątny rynek w Brodnicy, stary rynek w Toruniu i Bydgoszczy) oraz rynków w największych miastach Europy.

  • powstanie i zmiany w obrębie rynku w Solcu Kujawskim w przestrzeni dziejów, najciekawsze obiekty, legendy, ciekawe wydarzenia.
  • projektowanie rynku w przyszłości przez dzieci, nowe obiekty, funkcje i zadania.

Grupa starsza – dziedzictwo kolejowe Solca Kujawskiego, powstanie linii kolejowej i jej wpływ na rozwój Solca Kujawskiego, powiązanie rozwoju kolei z połączeniem regionu i kontynentu europejskiego

  • spacer tematyczny wokół zabytkowych obiektów kolejowych w Solcu Kujawskim (dawny dworzec kolejowy oraz wieża ciśnień).

Miejsca realizacji działań objętych projektem:

  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła
  • Wieża Ciśnień w Solcu Kujawskim
  • rynek oraz najbliższe otoczenie
  • dawny dworzec kolejowy w Solcu Kujawskim.

Realizowane warsztaty kreatywne dotyczące wybranych zagadnień objętych projektem:

  • wypisywanie pozdrowień na dawnych kartkach pocztowych z wizerunkiem rynku w Solcu z wykorzystaniem historycznych metod (pióra ze stalówkami oraz atramentem);
  • przygotowanie rysunków w dwóch grupach tzw. „zwierciadła dziedzictwa”. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, jedna rysowała i wykonywała modele z plasteliny ilustrujące stary, historyczny rynek i jego okolice w oparciu o stare mapy. Druga grupa rysowała i wykonywała modele z plasteliny ilustrujące obecny rynek. Następnie dzieci porównywały i opowiadały o swoich pracach i wrażeniach.
  • przygotowanie, napisanie i odczytanie legendy z wieżą ciśnień w roli głównej;
  • stworzenie przy użyciu programu Minecraft Education cyfrowej wieży ciśnień;
  • wykonywanie dokumentacji zdjęciowej wieży ciśnień i dawnego dworca kolejowego;
  • stworzenie karty zabytku wieży ciśnień;
  • wykorzystanie wzorów matematycznych do wykonania pomiarów wieży ciśnień i określenia bryły.

Efekty realizacji projektu

Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły poznać historię i rozwój rynku jako koncepcji urbanistycznej, poznać wymiar europejski lokalnego dziedzictwa historycznego, zrozumieć wpływ kolei na rozwój regionu. Ponadto, grupa docelowa współuczestniczyła w doborze narzędzi i sposób odkrywania dziedzictwa historycznego, wykorzystując do tego innowacyjne narzędzia cyfrowe.

Przebieg projektu i jego efekty zostaną umieszczone na platformie programu Young European Heritage Makers do 28 lutego 2024 roku i następnie będą oceniane na poziomie krajowym. Jeśli projekt uzyska uznanie przez specjalistów z Polski, będzie wysłany do etapu międzynarodowego w Strasburgu.

Promocja Województwa Kujawsko-Pomorskiego w trakcie realizacji projektu.

W trakcie realizacji projektu wielokrotnie podkreślano, iż to wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Taką informację otrzymali członkowie grupy partnerskiej czyli: Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, Szkoła Podstawowa nr 4 w Solcu Kujawskim oraz Qmam Centrum Wsparcia w Nauce. W trakcie przeprowadzony działań wykorzystano roll-up oraz materiały promocyjne i informacyjne o Województwie Kujawsko-Pomorskim: broszury turystyczne, katalogi o szlaku kopernikowskim, materiał edukacyjny „Tu jest super, tu jest nauka”, materiał „.Kujawsko-Pomorskie Lubię tu być”.

Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego wyraża ogromną wdzięczność za wsparcie projektu edukacyjnego dotyczącego dziedzictwa europejskiego w naszym mieście.